Zestawienie kilku ciekawych i zupełnie darmowych programów do obróbki zdjęć, dzięki którym sprawisz, ze Twoje zdjęcia będą atrakcyjniejsze!
Korzystając z uroków związanych z byciem (byłym) studentem, otwarcie przyznaję, że jeszcze przez kilka miesięcy mam możliwość korzystania ze świetnych narzędzi od Adobe w przyziemnej cenie. Płacąc abonament w wysokości 19.99Euro miesięcznie, mam dostęp do wszystkich programów jakie mają w swojej ofercie. Nie jest to wygórowany wydatek, zważywszy na to, że traktuje to jak narzędzie pracy- a jeżeli o to chodzi, to na tym polu nigdy nie idę na kompromisy.
Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy jest profesjonalnym fotografem, gotowym wydawać miesięcznie kilkadziesiąt euro na opłacenie zaawansowanych programów do obróbki graficznej fotografii. Duża część osób fotografią zajmuje się hobbystycznie i woli omijać płatne programy, korzystając tym samym z mniej zaawansowanych, darmowych aplikacji dzięki którym sprawią, że ich zdjęcia staną po prostu ładniejsze. Właśnie dla takich osób przetestowałem i przygotowałem spis nieskomplikowanych programów, za pomocą których będziecie mogli poprawić swoje fotografie!
ŁATWE I BARDZO PROSTE W OBSŁUDZE
FOTOR
Jeżeli wszedłeś w ten artykuł, aby szybko znaleźć szybki, prosty i nieskomplikowany program do obróbki fotografii, to możesz zakończyć czytanie właśnie na tym punkcie. Zaletą tego edytora jest możliwość tworzenia kolaży ze zdjęć- co z pewnością docenią blogerzy. Fotor jest bajecznie prosty w obsłudze i każdy z Was na pewno go pokocha! Co prawda ilość funkcji nie zwala z nóg, jednak do podstawowej obróbki dla blogerów i fotografów- amatorów zdecydowanie wystarczy. Polecam jako numer jeden w moim zestawieniu, szybko, łatwo i przyjemnie!
Kliknij aby przejść do: FOTOR
PIXLR
Strona internetowa, która umożliwia obróbkę fotografii online lub poprzez aplikację mobilną w Waszych smartfonach. Moim zdaniem, jest to jeden z najlepszych i najbardziej rozbudowanych, darmowych programów na rynku. Ponadto, do wyboru mamy 2 wersje PIXLR Editor – dla zaawansowanych użytkowników, oraz PIXLR Express – do szybkiej obróbki naszych fotografii.
Kliknij aby przejść do: PIXLR
iPiccy
Program, o którym dowiedziałem się na chwilę przed chęcią publikacji tego artykułu. Okazało się, że jest on bardzo chętnie używany przez damski skład w redakcji mojej Wiktorii. Skoro wiele dziewczyn sobie z nim doskonale radzi i edytuje zdjęcia pod artykuły dla dużych, ogólnopolskich tytułów, to zdecydowanie ma on zastosowanie w moim spisie programów do obróbki zdjęć. Menu znajdującej się po lewej stronie jest przejrzyste i proste do zrozumienia, wystarczy kilka chwil, a będziemy obeznani z całym programem. Nic, tylko fotografować i postprodukować!
Kliknij aby przejść do: iPiccy
Photoscape
Bardzo ciekawy program, posiadający rozbudowany zestaw narzędzi, a zarazem przyjazny użytkownikowi interfejs. Przy bliższym kontakcie ilość funkcji może wręcz szokować, ponieważ poza standardowym odczytem i możliwością edytowania RAW-ów, możemy tworzyć również GIFy, a także drukować nuty na pięciolini! Photoscape posiada również sporo filtrów, które możecie stosować do swoich fotografii, uzyskując tym samym fantastyczne efekty wizualne.
Kliknij aby pobrać: Photoscape
XnRetro
Styl który można uzyskać po użyciu tego programu odbiega znacząco od moich osobistych standardów, jednak może kogoś z Was zainteresuje na tyle, że skusi się na jego użycie. Sam program jest dosyć banalny i oferujący niezbyt rozbudowany interfejs. Po zainstalowaniu otrzymamy 20 różnych filtrów retro, 15 efektów świetlnych, pięciu winiet i 30 różnych ramek. Należy go traktować raczej jako ciekawostkę, niż podstawowy program na którym będziecie pracowali.
Kliknij aby pobrać: XnRetro
ŚREDNIO-ZAAWANSOWANE I TRUDNE
GIMP
Wydaje mi się, że nie skłamię, gdy powiem, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów do edycji zdjęć na świecie! Program jest całkowicie darmowy, nie ma żadnych okresów próbnych, po których blokują się jego funkcje. Osoby, które miały styczność z Photoshopem, w pierwszych momentach używania GIMP’a, mogą spostrzec, że jest on bliźniaczo podobny do programu ze stajni Adobe.
Kliknij aby pobrać: GIMP
Photoshop i Lightroom
Nie pomyliłem się! Obydwa programy są całkowicie bezpłatne, wystarczy pobrać na swój komputer i zainstalować. Przed Wami 30 dni na przetestowanie zanim wygasną. Początkująco-zaawansowanym użytkownikom polecam Lightrooma, jest o wiele prostszy i bardziej intuicyjny w obsłudze niż photoshop.
Kliknij aby pobrać: Adobe CC
To już wszystko! Jeżeli znasz jakieś fajne, darmowe programy do obróbki zdjęć, które są równie interesujące jak te, o których przed chwilą pisałem, daj znać w komentarzu! Na pewno chętnie spojrzę na ich użyteczność okiem profesjonalnego fotografa!
Lightrooma ciężko nazwać prostszym i bardziej intuicyjnym od Photoshopa, bo… oba te programy stworzono w innym celu, więc porównywanie ich w ten sposób jest kompletnie pozbawione sensu. To trochę tak, jakbyśmy próbowali porównywać Painta i Worda…
Lightroom służy do wywoływania zdjęć, podczas gdy Photoshop do ich dalszej obróbki (choć równie dobrze można wszystko zrobić w samym PS, po to PS ma wtyczkę Camera RAW, żeby zdjęcia móc wywoływać). Porównywanie ich jest diabelnie mylące…
Ciekawe zestawienie . Dla mnie naj-najważniejszą funkcją do obróbki obrazków w internecie jest „odchudzanie” . W Corel PhotoPaincie mam taką funkcję – Optymalizuj obrazki do internetu , jej użycie zmniejsza wagę nawet o 90% przy niezauważalnym spadku jakości.Czy któryś z pow. programów też ma taką funkcję?
pozdr
bm
…………………………………………………
https://bigmarkk.wordpress.com/
Zmniejszanie wagi zdjęcia to jedno, ale jesli chcesz je wrzucać do Internetu, to trzeba też zmienić ich przestrzeń barwną (do sRGB). Photoshop ma funkcję, o którą pytasz (zmniejszanie wagi), ORAZ pozwala na zapisanie zdjęcie „do Internetu”, czyli w przestrzeni barw sRGB. Zdaje się, że Lightroom również, ale nie pracuję z nim na co dzień, więc nie chciałabym Cię okłamać w tej kwestii. Pozostałe z listy są mi raczej nieznane 😉
Super, że tu trafiłam to potestuje inne programy, bo do tej pory w pixlr ciągle brakuje mi dodatkowych funkcji.
Bardzo przydatny wpis. Do tej pory staram się zaprzyjaźnić z Gimpem, ale na moje podstawowe potrzeby chyba lepszy będzie któryś z prostszych programów, które zaproponowałeś. Muszę wypróbować!
Obecnie próbuję swoich sił w Lightroom 😉 Fajny program, ale na początku musiałam się nieźle nagimnastykować 😉 Teraz jest lepiej, aczkolwiek jeszcze wiele przede mną 😉
Fajny był Picasa ale już teraz nie ma wsparcia. Canva też jest godna uwagi jak chce się robić proste plakaty.
Chciałem uwzględnić tutaj Picasse- do której mam olbrzymi sentyment ze względu na to, ze sam od niej zaczynałem ileś lat temu, no ale niestety.
Bardzo przydatny wpis. Najczęściej używałam Gimpa i Photoscape, ale widzę, że pora nauczyć się czegoś nowego. 😉
Ipiccy i pixlr zawsze w moim sercu. W zakładkach Google chroma w robocie 🙂
Kiedyś dużo korzystałam z Lightrooma 🙂 Ciekawe zestawienie, na pewno przyda się wielu osobom 🙂
Im dłużej korzysta się z Lightrooma, tym szybciej i łatwiej się z niego korzysta. Tworzenie własnych presetów jest żmudną pracą, która dopiero po pół roku/roku owocuje. Dzięki!
Dzięki! Na pewno skorzystam jeszcze dziś 🙂
Powodzenia!
Super blog, super wpis 🙂 Do tej pory znałam tylko Gimpa, Photoshopa i Pixrl..
Gimpa używałem tylko na konieczność napisania tego tekstu, tylko przez chwilę. Jakoś mnie nie wkręcił, to nie moja bajka, ale może komuś się przyda!
ciekawa stronka i chetnie poczytam więcej 🙂
Polecam się 🙂
Ostatnio Photoshop doczekał się godnej konkurencji w postaci Affinity Photo. Niestety na przyzwoitą konkurencję do LR przyjdzie jeszcze chwilę poczekać. Jakby nie patrzeć produkty Adobe są stanowczo za drogie. No chyba, że ktoś dobrze na fotografii zarabia 😉