Fotograf na Chrzest święty- poradnik dla rodziców i chrzestnych

19 maj 2015CHRZEST ŚWIĘTY, LIFE

Chrzest święty to bardzo ważna i wyjątkowa uroczystość dla dziecka, rodziców oraz całej rodziny. Oprócz przygotowania duchowego, warto również przygotować się na współpracę z fotografem, dzięki czemu wykonane przeze mnie fotografie z Waszą pomocą, będą wspaniałą pamiątką. Poradnik stworzyłem na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji wielu Chrztów świętych.

Przygotowanie

– Opanowanie, spokój, cisza- nie pozwólcie aby zjadł Was stres!

– Postarajcie się aby pokój w którym będziecie ubierali maluszka nie było niepotrzebnych rzeczy- pudełek, wieszaków z ubraniami itp. Jest to niepotrzebne i niezbyt        estetycznie wygląda to na fotografiach.

– Często w domu fotografuje dużo detali. Bardzo dobrze gdy będą na mnie czekały w widocznym miejscu przygotowane: buciki, świeca, biała szata, ubranka itp.


Kościół

– Postarajcie się przybyć do kościoła z dużym wyprzedzeniem, jest to bardzo Ważne jeżeli podczas Mszy świętej będzie Chrzczone kilkoro dzieci. Warto zająć pierwszą ławkę przed ołtarzem- znacząco ułatwi mi to wykonywanie fotografii. O zarezerwowanie miejsca- podczas gdy Wy udacie się do kancelarii dopełnić formalności,  można poprosić babcie bądź dziadka 😉

– Wykonuję fotoreportaż z wydarzenia, staram się uwieczniać zastaną rzeczywistość bez ingerowania w nią, więc nie szukajcie mnie wzrokiem i nie patrzcie w obiektyw, chyba, że Was o to poproszę 🙂

– Poproście gości o to aby nie dokumentowali Chrztu świętego własnymi aparatami, ponieważ mogą utrudnić lub uniemożliwić mi wykonanie fotografii podczas momentów których nie da się powtórzyć- polanie główki dziecka wodą święconą itp.

– Podczas namaszczenia krzyżmem świętym, czy pobłogosławienia dziecka, postarajcie się trzymać maluszka pionowo, przodem do księdza.

– Znak krzyża świętego na czole maluszka wykonują rodzice i chrzestni. Tutaj nie ma pośpiechu, czynność wykonujcie na spokojnie i powoli, dłoń złóżcie w pięść i przykładając kciuk do główki dziecka naznaczcie go znakiem krzyża.

– Polanie główki dziecka wodą święconą to najważniejszy moment całej ceremonii Chrztu świętego, pamiętajcie, że fotograf jest z Wami i chciałbym wykonać jak najlepszą fotografię z tego momentu, dlatego nie odwracajcie się do mnie plecami.

– Nałożenie białej szaty wykonuje matka chrzestna- przy tej czynności również nie należy się śpieszyć, powoli nałóż szatę tuż pod brodą dziecka.

– Kościelna ławka to miejsce dla Was (rodziców) i rodziców chrzestnych. Postarajcie się aby w trakcie sprawowania eucharystii każde z Was trzymało dziecko na kolanach lub na rękach przynajmniej przez kilka minut. Będę wtedy mógł wykonać ładne, naturalne fotografie- najlepiej zobaczcie na moje dotychczasowe realizacje, zrozumiecie dlaczego to takie ważne 🙂

– Po Mszy świętej jest dobry czas na wykonanie fotografii rodzinnej w kościele- zazwyczaj przed ołtarzem są schodki, które umożliwiają mi ustawienie gościu w kilku rzędach- tak aby wszyscy byli widoczni na fotografii- poproście gości aby nie opuszczali świątyni zaraz po zakończeniu Mszy świętej.


Przyjęcie

– W przypadku wykonywania fotografii rodzinnej, jeżeli nie ma możliwości zrobienia jej w kościele, wykonuje je po przyjeździe do miejsca w którym będzie odbywało się przyjęcie. Dziecko nie jest wtedy zbyt zmęczone i chętnie uśmiecha się na rękach rodziców.

– W czasie trwania przyjęcia wykonuję fotografie rodzinne i jeżeli rodzice na to pozwolą każdy z gości ma wykonaną fotografie z maluszkiem.

– Przez czas czas mojej obecności na przyjęciu, jestem w 100% do Waszej dyspozycji- warto poinformować gości, że nie muszą brać ze sobą aparatów- wszystkie zdjęcia znajdą w ciągu 1/2 tygodni od uroczystości w galerii internetowej.

– Jeżeli na przyjęciu ma być podany tort- a Wy chcecie żebym wykonał jego fotografie, postarajcie się żeby podano go w czasie gdy będę obecny z Wami.


Przebieg Ceremonii Chrztu świętego

Ceremonia Chrztu świętego może zostać odprawiona na 2 sposoby, pierwszy to Chrzest w trakcie Mszy świętej, a drugi- po Mszy świętej. W przypadku pierwszego sposobu- czas sprawowania Eucharystii wynosi około godziny, natomiast Chrzest po Mszy świętej, to około 10-15 minut. Koniecznie przeczytajcie ten poradnik, aby nic Was nie zaskoczyło:

1. Kapłan zwraca się do rodziców dziecka następującymi słowami:
– Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

2. W tym momencie rodzicie powinni podać wybrane imię dziecka, rodzice mówią np:
– Wiktor.

3. Kapłan pyta rodziców:
– O co prosicie Kościół święty dla Wiktora?

4. Rodzice odpowiadają:
– O Chrzest.

5. Następnie kapłan rozpoczyna właściwą ceremonię i mówi:
– Prosząc o Chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłował Boga i bliźniego, jak nauczył nas Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

6. Rodzice odpowiadają:
– Jesteśmy świadomi.

7. Następnie kapłan zwraca się do rodziców chrzestnych:
– A wy, rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?

8. Rodzice chrzestni odpowiadają:
– Jesteśmy gotowi.

9. Kapłan zwraca swe następne słowa do dziecka:
– Wiktorze, wspólnota chrześcijańska przyjmuje Cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę ciebie znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni.

10. Po tych słowach Kapłan zbliża się do dziecka, by nakreślić na czole dziecka znak krzyża, po nim powinni uczynić to samo rodzice wraz z chrzestnymi.

11. Po wykonaniu znaku krzyża na czole dziecka, kapłan przystępuje do odprawienia mszy świętej, która ma przebieg normalny aż do momentu kazania, po którym następuje faktyczny obrzęd Chrztu Świętego.

12. Kapłan odmawia modlitwę egzorcyzmu, a po niej modlitwę poświęcenia wody lub dziękczynną.

13. Po odmówieniu odpowiednich modlitw, kapłan zwraca się do rodziców dziecka i chrzestnych następującymi słowami:
– Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dziecko otrzymuje z miłości Bożej przez sakrament Chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nim to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny Chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której to dziecko otrzymuje Chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

14. Wszyscy zgodnie odpowiadają:
– Wyrzekamy się.

15. Po tym wstępie kapłan przystępuje do serii pytań skierowanych do rodziców i rodziców chrzestnych dziecka, które przystępuje do sakramentu Chrztu:

K: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby zło was nie opanowało?
R: Wyrzekamy się.
K: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
R: Wyrzekamy się.
K: Czy wierzycie w Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
R: Wierzymy.
K: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa?
R: Wierzymy.
K: Czy wierzycie w Ducha Świętego?
R: Wierzymy.

16. Na zakończenie tej części, kapłan mówi:
K: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Jezusie, Panie naszym.
R: Amen.

17. Kapłan przystępuje następnie do punktu ceremonii, podczas którego nastąpi właściwe ochrzczenie dziecka, poprzez polanie jego głowy wodą święconą z chrzcielnicy:
K: Czy chcecie aby Wiktor otrzymał chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wyznaliśmy?
R: Chcemy.
K: Wiktorze, ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
K, R: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…

Kapłan namaszcza czoło dziecka Krzyżmem Świętym;

Następnie dziecko otrzymuje białą szatę, uprzednio przygotowaną przez matkę chrzestną;

18. Zakończenie ceremonii Chrztu:
K: Wiktorze stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.
Wszyscy: Amen.
K: Przyjmijcie światło Chrystusa.
Następuje zapalenie świecy od paschału (powinien zapalić ją ojciec chrzestny);
K: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

19. Po zakończeniu ceremonii Chrztu świętego kapłan przystępuje do dalszej części mszy świętej, podczas której rodzice wraz z chrzestnymi są zobowiązani do przyjęcia Komunii świętej.

 

Łukasz Kłosiński

Cześć! Witam Cię drogi czytelniku na na moim blogu. Wszystkie teksty które tu przeczytasz poświęcone są mojej pracy- która z kolei jest częścią mojego życia. Jako profesjonalny fotograf postaram się przybliżyć Ci moje codzienne zmagania, przygody, doświadczenia! Enjoy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *