Fotosy i Werki, czyli kim jest Fotosista?

6 mar 2018LIFE, Uncategorized

Od dziecka chciałem pracować na planie filmowym, być częścią ekipy! Będąc fotosistą, mogę podglądać i  fotografować pracę ekipy filmowej, jednocześnie będąc jej częścią.

Plany zdjęciowe mają to do siebie, że zaczynają się bardzo wcześnie rano, a kończą w zależności od rodzaju produkcji, kaprysu reżysera i ogarnięcia aktorów. Mój dzień zaczynam około godziny 6 rano. O godzinie 7  wchodzę na plan zdjęciowy i zaczynam wykonywać pierwsze werki z życia ekipy. Później zaczynają się zdjęcia i zamiast werek wykonuję fotosy, ciężkie nazwy, jednak w sposób nierozłączny związane z pracą fotosisty. Tak, właśnie poznaliście nieco rozbudowaną definicję słowa fotosista, jest to po prostu osoba wykonująca fotosy i werki, czyli pospolicie zwany fotograf na planie filmowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak wygląda sesja fotograficzna w studio?

Fotosy

Fotosy, to fotografie z planu zdjęciowego symulujące ujęcia kamery, które są później używane do promocji danej produkcji. Żeby wytłumaczyć Wam dokładnie o co konkretnie chodzi, rzućcie okiem na fotografie poniżej. Przedstawiam Wam fotos z planu zdjęciowego dla Cukru Królewskiego – produkcji OnlyOnly, praktycznie takie samo ujęcie, było użyte w filmiku. Ktoś zapyta, dlaczego nie wykorzystać ujęć wykonywanych przez kamerę, tylko trzeba dodatkowo zatrudniać fotosistę? Kamera nagrywa obrazek ciągły, a aparat produkuje pojedyncze klatki, dlatego bardzo ciężko by było wyciąć jedną nieporuszoną klatkę z filmu i użyć jej jako fotografii. Czyli w skrócie: kamera do filmowania, aparat do pstrykania i już!

Werki

Jeżeli miałbym wybierać co lubię bardziej- fotosy czy werki, zdecydowanie postawiłbym na werki! Uwielbiam pokazywać pracę ludzi, która jest niewidoczna dla przeciętnego Kowalskiego, siedzącego wygodnie na kanapie i oglądającego kolejną dużą TVNowską produkcję. Werki, to właśnie pokazywanie całego backstage’u, ciężkiej pracy i zaangażowania całego sztabu ludzi do tego, aby powstał piękny, telewizyjny obrazek. Są one wykorzystywane przez zespół w social mediach i przed klientami, aby pokazać z jakim rozmachem i jak fajnie, a przede wszystkim przyjemnie i pracowicie wyglądała produkcja danego domu medialnego.

Podsumowując – mam nadzieje, że jeśli przyjdzie Wam pracować kiedyś na planie zdjęciowym, nie będziecie zaskoczeni, czym różni sie pojęcie fotosy od werek.

Łukasz Kłosiński

Cześć! Witam Cię drogi czytelniku na na moim blogu. Wszystkie teksty które tu przeczytasz poświęcone są mojej pracy- która z kolei jest częścią mojego życia. Jako profesjonalny fotograf postaram się przybliżyć Ci moje codzienne zmagania, przygody, doświadczenia! Enjoy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *