Jak wykonać skuteczną selekcję zdjęć?

1 lut 2018DLA FOTOGRAFÓW

Selekcja zdjęć, to bardzo czasochłonny proces przed powstaniem pięknych zdjęć. Zobacz, jak sprawić żeby stał się on dla Ciebie przyjemnością!

Jakiś czas temu, na pewnej zamkniętej grupie fejsbukowej zrzeszającej wielu fotografów padło pytanie:

Selekcja zdjęć

Można by pomyśleć, że pytanie należące do banalnych, jednak jeżeli zastanowimy się głębiej nad jego treścią, dostrzeżemy, że autor tego wpisu żali się na czas jaki zajmuje mu obróbka… Rzeczywiście, obróbka fotografii jest to bardzo długi i w mojej ocenie najtrudniejszy etap powstawania fotografii. Zastrzegam jednocześnie, że porady zapisane poniżej nie mają zastosowania do wszystkich rodzajów fotografii – fotoreporterzy mogą się tylko uśmiechnąć czytając poniższe. 🙂

Jakiś czas temu popełniłem pewien wpis, swoją uwagę poświęciłem programom, które warto używać chcąc skutecznie planować swój czas pracy. Jeżeli jeszcze go nie czytałeś, to lepiej zrób to przed rozpoczęciem lektury tego wpisu -> Przydatne programy dla fotografów i nie tylko! Dlaczego? Ponieważ będzie dużo odniesień właśnie do programów, które są tam zawarte.

Przed przystąpieniem do selekcji fotografii

Najważniejsze w postprodukcji Waszych fotografii jest to, aby czynność ta sprawiała Wam satysfakcję, warto więc usiąść przed komputer wypoczętym i zrelaksowany,. Nie ma nic gorszego niż robienie czegoś na przekór sobie, dlatego między innymi nie pracuję gdy jestem zmęczony. Należy również zadbać o czystość miejsca w którym pracujemy- a w szczególności o biurko, ponieważ niepotrzebne rzeczy zalegające nam na blacie bardzo często odwracają naszą uwagę i nie pozwalają się nam odpowiednio skupić. Aha, zaopatrzcie się również w czystą kartę A4, stoper oraz długopis, będzie Wam to bardzo potrzebne.

Pracować będziemy w programie Adobe Lightroom, który w mojej opinii jest najszybszym i najprostszym programem na rynku do selekcji oraz obróbki fotografii. Jeżeli nie masz Lightroom’a, możesz go bezpłatnie pobrać ze strony -> KLIK Jest to co prawda wersja trialowa, jednak masz 30 dni możesz przetestować i wykorzystać wszystkie możliwe funkcje, a może spodoba Ci się na tyle, że postanowisz wykupić subskrypcję?

Krok 1

Zanim ochoczo rozpoczniemy zabawę suwaczkami, warto postawić sobie sztywne ramy związane z obróbką fotografii- właśnie po to jest ta kartka papieru, która teraz leży obok Was. Rozpisujemy plan pracy:

  • Import
  • Selekcja I
  • Selekcja II
  • Obróbka

Zamiast kropek, narysujcie przed każdym z kroków kwadracik. Gdy tylko ukończymy jeden z etapów, wykreślamy go długopisem. Jest to bardzo prosty sposób do samomotywacji podczas pracy, chcesz pracować, aby móc wykreślić kolejny kwadrat i tak aż do końca. Może wydawać się to banalne, ale nasz mózg bardzo lubi jak wszystko jest spójne.

Ah! Nie wyjaśniłem Wam po cholerę nam stoper na stole, otóż nasza uwaga i prawidłowe skupienie trwa tylko 45 minut! Po tym czasie wstajemy od miejsca pracy i robimy sobie 15 minut przerwy- szybki spacer/książka/kawa/etc. wybór należy do was, musicie trochę odpocząć. To ważne, ponieważ inaczej Wasza praca nie będzie wydajna. Selekcja zdjęć

Import i Selekcja I

Mamy na biurku porządek, laptop, kartka, długopis i stoper przygotowane, zatem pora zabrać się do pracy! Włączamy stoper- który zaczyna liczyć czas, przeciągamy wybrany folder do programu Lightroom i importujemy jego całą zawartość. Przed naszymi oczami ukazuje się masa fotografii, która początkowo może przerażać, ale po kilku tego typu obróbkach już nie będzie.

W pierwszej selekcji bardzo ważne jest, aby wybrać tylko i wyłącznie te fotografie, które są poprawne technicznie- nie są poruszone/prześwietlone czy niedoświetlone. Więc zaczynamy, w trybie Develop/Obróbki klikamy na pierwszą fotografię i klikamy na klawiaturze strzałeczką w prawo, drugi palec trzymając na literze P- którą przyciskamy tylko wtedy gdy zdjęcie w naszej opinii jest poprawne technicznie. Proste, prawda? Gdy dojedziemy do końca listy z fotografiami, w dolnym prawym rogu programu klikamy: Filtruj -> Flagged/Oznaczone flagą. Tym oto sposobem wykonaliście pierwszą selekcję fotografii, jesteście o krok bliżej do przygotowania Waszego materiału. Możecie zrobić sobie chwilę przerwy!  Selekcja zdjęć

Selekcja II i Obróbka

Selekcja II jest o wiele bardziej zawężona od Selekcji I, tutaj wybieramy już wybrane fotografie. W tej selekcji odpadają wszystkie powtórzone zdjęcia, staramy się wyselekcjonować tylko i wyłącznie pojedyncze, bardzo dobre kadry. Mając załączony filtr Flagged/Oznaczone Flagą, cofamy się do pierwszego zdjęcia i ponownie palec prawej ręki na strzałce w prawo, a palec lewej ręki tym razem na cyfrze numer 5. Jedziemy! Dzięki temu, wybrany materiał w następnym kroku będziemy chcieli poddać obróbce graficznej. Gdy zakończymy selekcję, możemy filtrować w dolnym, prawym rogu programu według flagi oraz według gwiazdek- w naszym przypadku, te najlepsze oznaczaliśmy *****, więc wybieramy pięć gwiazdek na skali. Selekcja zdjęć

Oto i one-  naszym oczom ukazują się wszystkie fotografie, które teraz możecie obrobić lub od razu wydrukować! Zaoszczędziliście sporo czasu!

Selekcja na www

Jest jeszcze jeden rodzaj selekcji który stosuję, jednak wykonuję go na samym końcu, dopiero gdy wszystkie fotografie mam już obrobione. Otóż, na stronie internetowej staram się pokazać 15/20 fotografii z danego zlecenia. Wybór 15 fotografii spośród kilkudziesięciu/kilkuset fotografii obrobionych sprawia sporo kłopotu, jednak efekt ujrzenia najlepszych piętnastu perełek jest bardzo satysfakcjonujący.  Selekcja zdjęć

Łukasz Kłosiński

Cześć! Witam Cię drogi czytelniku na na moim blogu. Wszystkie teksty które tu przeczytasz poświęcone są mojej pracy- która z kolei jest częścią mojego życia. Jako profesjonalny fotograf postaram się przybliżyć Ci moje codzienne zmagania, przygody, doświadczenia! Enjoy!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *