Kiedy ochrzcić dziecko?

8 Jul 2015CHRZEST ŚWIĘTY

Wiele osób często zastanawia się i zadaje mi pytanie: Kiedy jest właściwa pora na Chrzest święty? Poniższy artykuł pomoże Wam podjąć decyzję dotyczącą odpowiedniego czasu na Chrzest.

Pisząc ten artykuł, mam na swoim koncie uwiecznionych kilkanaście Chrztów świętych. Spotkałem wiele przesympatycznych rodzin z maluchami, którzy postanowili uwiecznić te wyjątkową i niepowtarzalną chwilę Chrztu świętego swojej pociechy na fotografiach. Dzięki temu nabrałem doświadczenia, a Chrzest stał się moim ulubionym rodzajem fotografii.

Fotografia Chrztu, która z pozoru wydaje łatwym i przyjemnym gatunkiem fotografii, tak naprawdę jest ciężką pracą. Początkowo wydawało mi się- Co tam chrzest! Wystarczy pójść. cyknąć trochę zdjęć, wrócić do domu, obrobić i oddać. Jednak bardzo szybko zrozumiałem, że nie można tak po prostu pokazać wydarzenia, ponieważ w parze z wydarzeniem- idą emocje. Emocje które trzeba dostrzec, a do tego potrzeba doświadczenia i patrzenia wieloplanowo na kadr w fotografii.

Fotografowanie małych dzieci zawsze wywołuje na mojej twarzy uśmiech, lubię kontakt z maluchami, które patrząc w obiektyw aparatu szczerze uśmiechają się, tak jakby od początku wiedziały o co chodzi! Gdybym miał decydować kiedy ochrzcić dziecko, wybrałbym miesiąc czerwiec, zamówił piękną pogodę i dopilnował aby dziecko  już potrafiło siadać. Czerwiec jest bardzo fotogenicznym miesiącem, nie ma jeszcze upałów, a na dworze jest kolorowo- co sprzyja sesjom fotograficznym w otoczeniu natury.

Siedzące samodzielnie dziecko daje więcej możliwości fotograficznych od noworodka. Jest bardziej ruchliwe, częściej patrzy do aparatu, śmieje się i rozrabia na kolanach rodziców, co chwila ciągnąć mamę za policzek, czy tatę za brodę! Są to momenty które z radością się fotografuję, a Wy macie wspaniały, dynamiczny reportaż z uroczystości Chrztu świętego.

Każde dziecko ma jednak swój urok, co prawda noworodki nie potrafią jeszcze siedzieć i wprowadzać dynamiki na fotografiach, ale śpiące, małe kruszynki o wiele słodziej wyglądają na fotografiach śpiąc, czy wyciągając swoje małe rączki do góry.

Macie więc mały wybór: Słodki maluszek leżący na waszych rękach przez całą mszę vs. mały rozrabiaka poznający świat i wprowadzający dynamikę na fotografiach. Mam nadzieję, że pomogłem Wam podjąć decyzję o tym kiedy ochrzcić dziecko. Przykładowe fotografie z Chrztów noworodków oraz troszkę większych maluchów znajdziecie w zakładce „Chrzest święty

 

Łukasz Kłosiński

Cześć! Witam Cię drogi czytelniku na na moim blogu. Wszystkie teksty które tu przeczytasz poświęcone są mojej pracy- która z kolei jest częścią mojego życia. Jako profesjonalny fotograf postaram się przybliżyć Ci moje codzienne zmagania, przygody, doświadczenia! Enjoy!

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *