NEWSWEAR -prawie idealna torba fotograficzna

13 Feb 2016LIFE, TESTY

Ciężko jest dobrać dobrą torbę fotograficzną. Newswear Digital Chestvest jest prawdopodobnie najwygodniejszą torbą fotograficzną jaką nosiłem.

Na początku swojej przygody z fotografią znaczna większość profesjonalnych-amatorów fotografów kupuje sobie potężne plecaki fotograficzne. Te wielkie foto-magazyny wcale nie mają za zadanie mieszczenia niewiadomo jakich ilości sprzętu, one po prostu mają wyglądać i robić wrażenie. Plecak przeznaczony na 1DX z podpiętym 200/1.8 i dodatkowo miejsce na 6 stałek,  jednak zawartość nieco się różni: 350D z sonnarem 135/2.8, a po bokach zapełnione 2 przegródki: w jednej helios 50/2 a w drugiej 18-55/3.5-5.6 Skąd to wiem? Z autopsji! Sam tak robiłem na początku swojej drogi fotograficznej i większość młodych, gniewnych tak robi, jednak z czasem nawróciłem się na prawidłową drogę.

Raz, dwa, trzy… złodziej patrzy

Im droższy sprzęt posiadasz, tym bardziej się o niego martwisz (na początku), tym bardziej starasz się aby był on niewidoczny dla potencjalnego, przyszłego właściciela. Przesiadając się na pełną klatkę zacząłem zastanawiać się w jaki sposób transportować swój sprzęt fotograficzny, żeby mieć go przy sobie, a jednocześnie żeby nie rzucał się zbytnio w oczy. Od razu odrzuciłem wszystkie torby i plecaki fotograficzne, które były firmowane logiem producenta, ponieważ to jak noszenie sygnalizatora: HEJ! Jestem fotografem, a tutaj trzymam swój sprzęt! Idąc ulicą z odległości 100 metrów spokojnie mogę dostrzec kto ma ze sobą aparat fotograficzny. Wybrałem Lowepro Passport- zwykła torba na ramię, zupełnie nieprzypominająca torby fotograficznej i co najważniejsze- nierzucająca się w oczy.

Od czasu do czasu zamiast torby (newswear), zabieram ze sobą plecak, jednak są to tylko incydentalne momenty. Zazwyczaj tylko wtedy, gdy plan zdjęciowy mam w studio fotograficznym i wraz z aparatem zabieram ze sobą laptopa. Wtedy, żeby nie nosić 2 toreb- fotograficznej i laptopowej, wybieram jeden, duży plecak.

Newswear? W Polsce- ze względu na brak dostępności, używa go niewielu fotografów, dlatego też raczej nie rzuca się w oczy gdy jest przewieszony przez ramię i niesiony jak zwykła torba. Ot, po prostu idzie chłopak z czarną torbą na ramieniu.

Newswear na ulicy

To był 11.11.2014 jak dobrze sobie przypominam, pożyczyłem od @Roberta kamizelkę fotograficzną na marsz prezydencki  i marsz niepodległości. Zakochałem się od pierwszego założenia, była prosta, funkcjonalna z odpowiednią ilością sakw mieszczących moje podstawowe obiektywy reporterskie. Jedynym minusem- Robert ma model niższą, był brak miejsca na schowanie aparatu z obiektywem, jednak dostęp do obiektywów to bajka. Nie wiele myśląc, zaraz po oddaniu kamizelki, zamówiłem własną.

Moja kamizelka mieści: 5D mark III z podpiętym 50/1.4 w jednej sakwie (albo 1DX bez obiektywu), w drugiej mam miejsce na 70-200/2.8 IS z tulipanem, a w dwóch skrajnych 17-40/4 i 35/1.4, natomiast lampę błyskową przypinam sobie do szelek.

[vc_row][vc_column width=’1/4′]

(@haykbaghdasaryan)

[/vc_column][vc_column width=’1/4′]

(@lizkreutz)

[/vc_column][vc_column width=’1/4′]

(@allisonrniccum)

[/vc_column][vc_column width=’1/4′]

(@dollapoom)

[/vc_column][/vc_row]

Gdybym miał opisać te kamizelkę jednym słowem, z pewnością bez chwili zastanowienia odparłbym: WYGODA. Kamizelka bardzo dobrze układa się na ciele, nie boli ramie, nie bolą plecy czy kręgosłup i ręce, dopiero po kilkunastu godzinach zaczynają delikatnie boleć nogi. Dlaczego nogi? Cały ciężar nie spoczywa na plecach czy ramionach, tylko na barkach i za całe to zło w dobru, odpowiedzialny jest pas biodrowy. Ponad 10-cio godzinny dzień obsługi targów motoryzacyjnych- zero zmęczenia.

Gdy chodzę po mieście, przemieszczam się między zleceniami, mam ją przewieszoną przez prawe ramie. Podróżuję z nią jak ze zwykłą torbą, jednak wtedy dostęp do obiektywów jest nieco utrudniony. Muszę tu wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy szczególnie dla osób które w sposób pedantyczny obchodzą się ze swoim sprzętem- dekielki na tubusach i filtry uv na soczewkach. Nie kupujcie tej kamizelki. Ta kamizelka jest głównie dla nas- zawodowych fotoreporterów. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że sprzęt się zużywa, obiektywy mamy poobcierane, a aparaty poobijane ze wszystkich stron. Newswear jest wykonany z niesamowicie mocnego materiału, ale jest to cienki materiał i nie chroni zbyt dobrze aparatu przed uderzeniami.

Pomimo wszystkich plusów jakie wypisałem, newswear nie jest torbą idealną. Jak każda ma swoje minusy. Pomimo tego, że w zeszłym roku obskoczyłem z nią kilka ślubów, w tym roku już jej nie zabiorę ze sobą do kościoła. Stwierdziłem, że za bardzo rzucam się w oczy i dziwacznie wyglądam w takiej kamizelce. To nie pasuje do wnętrza kościoła. Minusem mało znaczącym dla mnie- ale wymienianym dla zachowania obiektywności tego tekstu, jest brak zabezpieczenia przed uderzeniami sprzętu, oraz brudzące się rzepy- które trzeba co jakiś czas wyczyścić. Trzeci i ostatni minus- osoba ubrana w newswear rzuca się w oczy i to bardzo- wygląda jak ochroniarz albo zamachowiec w pasie szachida.

Koszt Newswear Men Digital po imporcie z USA to- 715zł (z uwzględnieniem kursu 3,9 i vat 23%)
Jaką torbę fotograficzną wybrać? Jaka torba fotograficzna? Torba fotograficzna czy plecak? Torba fotograficzna Która torba fotograficzna najlepsza? Jaki plecak fotograficzny?

Łukasz Kłosiński

Cześć! Witam Cię drogi czytelniku na na moim blogu. Wszystkie teksty które tu przeczytasz poświęcone są mojej pracy- która z kolei jest częścią mojego życia. Jako profesjonalny fotograf postaram się przybliżyć Ci moje codzienne zmagania, przygody, doświadczenia! Enjoy!

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *