Jakie dokumenty do ślubu kościelnego? - LukaszFotografuje | blog fotograficzny
32003
post-template-default,single,single-post,postid-32003,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
 

Dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego

dokumenty do ślubu kościelnego

Dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego

Wyjątkowy dzień za kilka miesięcy, a Ty nie wiesz jakie dokumenty do ślubu kościelnego należy przygotować? Sprawdź czego potrzebujesz!

Osoby które mnie znają, dobrze wiedzą, że z wykształcenia jestem magistrem teologii. Tak, tak, dobrze czytacie, nie fotografem, ale teologiem, który ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pięć lat studiów dało mi sporą dawkę wiedzy i dzięki temu, jako pełnoprawny teolog dzielę się często tą wiedzą z parami młodymi. Zatem, wszytko co znajdziecie niżej jest zgodne z Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Zastanawiacie się jakie dokumenty do ślubu kościelnego musicie uzyskać? Dzisiaj napiszę Wam co-nie-co na temat całej papierologii związanej z zawarciem sakramentu małżeństwa, a jest tego sporo!  Wszystkie sprawy z dokumentacją kościelną wykonacie minimum 3 miesiące przed dniem ślubu, natomiast zaświadczenie z USC jest ważne 6 miesięcy.

 

Dokumenty do ślubu kościelnego – dla osób zawierających sakrament małżeństwa pierwszy raz!

 

Metryka chrztu świętego

Zapytajcie rodziców lub rodziców chrzestnych w której parafii byliście chrzczeni, udajcie się tam osobiście lub wyślijcie kogoś z bliskich- czasami parafie zgadzają się wydać wypis innej osobie z rodziny niż zainteresowana. Jeżeli parafia w które,j przyjmowaliście sakrament chrztu jest przykładowo w Szczecinie, a Wy bierzecie ślub w Rzeszowie, nie ma konieczności abyście specjalnie jechali do Szczecina, wystarczy, że stawicie się w kancelarii ze świadkiem, który potwierdzi, że mieliście chrzest. Może być to Wasza mama, tata, chrzestny lub chrzestna, lub kogoś z rodziny obecny tamtego dnia. Niektóre parafie wysyłają również listownie tego typu wypisy, radzę skontaktować się telefonicznie z odległą parafią i skonsultować jak jest u nich. 

Świadectwo przyjęcia sakramentu bierzmowania

Adnotacja o sakramencie bierzmowania powinna być wpisana w metrykę chrztu, chyba, że bierzmowanie odbywało się w innej parafii i takiego wpisu nie ma. Niemniej jednak jeżeli nie macie bierzmowania zupełnie się tym nie martwcie, sakrament bierzmowania równie dobrze możecie przyjąć w dniu ślubu, tuż przed zawarciem sakramentu małżeństwa. Co prawda można również przyjąć sakrament bierzmowania po zawarciu sakramentu małżeństwa, ale jest to w zasadzie niepraktykowane. Dlaczego sakrament bierzmowania jest tak ważny? Ponieważ jest to poniekąd potwierdzeniem Waszej dojrzałości duchowej, a jednocześnie drugim sakramentem inicjacji chrześcijańskiej. 

Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa

uzyskacie je w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na taką wizytę musicie udać się we dwoje, wraz z dowodami osobistymi. Przy okienku Pani zapyta Was o to, jakie nazwisko, kto będzie nosił po ślubie, jakie nazwisko w przyszłości będą nosić ewentualne dzieci. Wiadomość o gotowym do odebrania zaświadczeniu otrzymacie smsem- odbioru może dokonać jedno z Was.

Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego

(patrz świadectwo katechizacji) W Warszawie super kursy organizują o.Dominikanie- kurs trwa 10 tygodni, podczas których odbywa się 10 spotkań. Jeżeli zależy Wam na czasie i chcecie zrobić przygotowania szybko i bezboleśnie, to jest wiele miejsc w Polsce prowadzących weekendowe kursy.

Dowody osobiste

Oczywista oczywistość, której opisywać nie trzeba, jednak pamiętajcie aby zabrać je ze sobą!

Świadectwo wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych

Aby zawrzeć sakrament małżeństwa, należy w parafiach stałego oraz tymczasowego miejsca zamieszkania (tak mówi Kodeks Prawa Kanonicznego, jednak zazwyczaj zapowiedzi ogłasza się w rodzinnych parafiach, w których jesteście dobrze znani), złożyć prośbę o zapowiedzi przedślubne. Jest to publiczne ogłoszenie zamiaru zawarcia sakramentu małżeństwa, zapowiedzi muszą być ogłoszone dwukrotnie, a także wywieszone na tablicy ogłoszeń. Jeżeli w czasie, w którym były wygłaszane zapowiedzi nikt nie zgłosi przeszkód do zawarcia przez Was małżeństwa, udajecie się do parafii i otrzymujecie karteczkę z pieczęcią i podpisem, że zapowiedzi zostały wygłoszone i nikt z parafian nie zgłaszał zastrzeżeń co do Was. 

Ostatnie świadectwo katechizacji ze szkoły średniej

Jeżeli ukończyliście katechizację w szkole średniej i były podczas niej omawiane zagadnienia związane z małżeństwem, a także otrzymaliście specjalną, dodatkową karteczkę (którą ja zagubiłem) świadczącą o tym, że jesteście przygotowani do założenia rodziny, możecie zostać zwolnieni z kursu przedmałżeńskiego. Niemniej jednak raczej się tego nie praktykuje i księża wysyłają na kurs przedmałżeński.

Zaświadczenie o odbyciu rozmów w poradni życia rodzinnego

Często podczas kursów weekendowych poradnia życia rodzinnego jest w trakcie dwudniowego kursu.

dane osobowe dwóch świadków

Imiona, nazwiska, adres zamieszkania oraz rodzaj wyznawanej wiary. Świadkowie nie muszą być osobami wierzącymi, a także nie muszą być katolikami. Również ważna informacją jest, że świadkowie mogą być jednej płci: mężczyzna i mężczyzna lub kobieta i kobieta. W naszej tradycji przyjęło się jednak, że Panna Młoda ma świadkową, a Pan Młody świadka.

 

*DODATKOWE dokumenty do ślubu kościelnego:

Orzeczenie sądu kościelnego

przedstawiają osoby, które były w sakramentalnym związku małżeńskim, jednak sąd kościelny stwierdził nieważność takiego związku. 

Pismo z wyrokiem rozwodowym

przedstawiają osoby które są po rozwodzie cywilnym, jednak nigdy nie zawierały sakramentalnego związku małżeńskiego (chyba, że mają orzeczenie wymienione wyżej)

Pisemna zgoda rodziców lub Sądu Opiekuńczego i Rodzinnego

tyczy się tylko i wyłącznie osób niepełnoletnich chcących zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Takie osoby myszą również prosić o zezwolenie ordynariusza miejsca na asystowanie przy zawieraniu małżeństwa przez osobę niepełnoletnią. Kim jest ordynariusz miejsca? Jest to potoczne określenie biskupa diecezjalnego, jednak jest również szersze rozwinięcie definicji tego określenia, ale o tym poczytacie TUTAJ.

Akt zgonu małżonka/małżonki

przedstawiają wdowy/wdowcy, chcący kolejny raz zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Taki dokument uzyskacie u proboszcza parafii w której odbywał się pogrzeb katolicki. 

Świadectwo ślubu cywilnego

Jeżeli ktoś stwierdził, że chce dwa śluby- cywilny i kościelny, musi dostarczyć do kościoła w kórej odbędzie się uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa świadectwo ślubu cywilnego.

Protokół kanoniczny i  spowiedź przedślubna

Składacie dokumenty i ksiądz w kancelarii przeprowadza z wami rozmowę, podczas której zadaje różne pytania. Podczas rozmowy spisuje on tzw. protokół kanoniczny, celem ustalenia następujących rzeczy:

 • Tożsamość nupturientów;
 • Ich stan wolny;
 • Ich pełną dobrowolność – z wykluczeniem jakiejkolwiek formy przymusu;
 • Czy nie ukrywają czegoś przed sobą, co mogłoby w przyszłości poważnie zakłócić wspólnotę ich małżeńskiego życia;
 • Czy nie zachodzi między nimi przeszkoda rozrywająca;
 • Czy strony nie stawiają jakiegoś warunku;
 • Czy mają właściwą świadomość, iż zawierają małżeństwo nierozerwalne, wyłączne i sakramentalne.

W kancelarii parafialnej otrzymacie również karteczki do spowiedzi. Tylko od was zależy czy spowiedź odbędziecie raz, czy może dwa razy przed ślubem i tutaj każdy sam musi się zastanowić. dokumenty do ślubu kościelnego

Akt ślubu

Wychodząc z założenia, że bierzecie ślub konkordatowy- ślub cywilny i kościelny za jednym zamachem, musicie podpisać dokumenty, które parafia wysyła następnie do Urzędu Stanu Cywilnego, poświadczając tym samym, że według polskiego prawa wstąpiliście w związek małżeński.

Wiele osób pyta się mnie: – Łukasz co z podpisami? Kiedy je składamy? Niestety nie potrafię jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Spotkałem się z kilkoma rozwiązaniami:

 1. Podpisy złożone w przeddzień ślubu
 2. Podpisy złożone w dniu ślubu przed Mszą Świętą.
 3. Podpisy złożone w dniu ślubu w trakcie Mszy Świętej.
 4. Podpisy złożone w dniu ślubu po Mszy Świętej.

Decyzja dotycząca tego kiedy podpisujecie „papiery państwowe” zazwyczaj podejmuje proboszcz. dokumenty do ślubu kościelnego

To wszystko, teraz pozostaje Wam tylko udzielić sobie ślubu i żyć długo i szczęśliwie… Wszystkiego dobrego i powodzenia!

3 komentarze
 • Kamerzysta na Wesele
  Posted at 15:34h, 26 lipca Odpowiedz

  Świetny artykuł, bardzo przydatny dla przyszłych par młodych! Sami kilka lat temu mieliśmy zawirowanie głowy z załatwianiem wszystkich formalności.

 • Marysia
  Posted at 10:52h, 18 marca Odpowiedz

  Mam pytanie odnośnie wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych – czy jeśli z narzeczonym jesteśmy z tej samej parafii każde z nas będzie musiało oddzielnie złożyć prośbę o zapowiedzi przedślubne i będą one ogłoszone 4 razy czy w takim przypadku wystarczy jedna prośba o zapowiedzi?

  • Łukasz Kłosiński
   Posted at 10:31h, 21 marca Odpowiedz

   Jeżeli jesteście z tej samej parafii wystarczy 1 prośba o zapowiedzi. Tak było w naszym przypadku- byliśmy z jednej parafii i składaliśmy wspólnie prośbę o zapowiedzi.

Post A Comment