Ciężko jest dobrać dobrą torbę fotograficzną. Newswear Digital Chestvest jest prawdopodobnie najwygodniejszą torbą fotograficzną jaką nosiłem.
Na początku swojej przygody z fotografią znaczna większość profesjonalnych-amatorów fotografów kupuje sobie potężne plecaki fotograficzne. Te wielkie foto-magazyny wcale nie mają za zadanie mieszczenia niewiadomo jakich ilości sprzętu, one po prostu mają wyglądać i robić wrażenie. Plecak przeznaczony na 1DX z podpiętym 200/1.8 i dodatkowo miejsce na 6 stałek, jednak zawartość nieco się różni: 350D z sonnarem 135/2.8, a po bokach zapełnione 2 przegródki: w jednej helios 50/2 a w drugiej 18-55/3.5-5.6 Skąd to wiem? Z autopsji! Sam tak robiłem na początku swojej drogi fotograficznej i większość młodych, gniewnych tak robi, jednak z czasem nawróciłem się na prawidłową drogę.
Raz, dwa, trzy… złodziej patrzy
Im droższy sprzęt posiadasz, tym bardziej się o niego martwisz (na początku), tym bardziej starasz się aby był on niewidoczny dla potencjalnego, przyszłego właściciela. Przesiadając się na pełną klatkę zacząłem zastanawiać się w jaki sposób transportować swój sprzęt fotograficzny, żeby mieć go przy sobie, a jednocześnie żeby nie rzucał się zbytnio w oczy. Od razu odrzuciłem wszystkie torby i plecaki fotograficzne, które były firmowane logiem producenta, ponieważ to jak noszenie sygnalizatora: HEJ! Jestem fotografem, a tutaj trzymam swój sprzęt! Idąc ulicą z odległości 100 metrów spokojnie mogę dostrzec kto ma ze sobą aparat fotograficzny. Wybrałem Lowepro Passport- zwykła torba na ramię, zupełnie nieprzypominająca torby fotograficznej i co najważniejsze- nierzucająca się w oczy.
Od czasu do czasu zamiast torby (newswear), zabieram ze sobą plecak, jednak są to tylko incydentalne momenty. Zazwyczaj tylko wtedy, gdy plan zdjęciowy mam w studio fotograficznym i wraz z aparatem zabieram ze sobą laptopa. Wtedy, żeby nie nosić 2 toreb- fotograficznej i laptopowej, wybieram jeden, duży plecak.
Newswear? W Polsce- ze względu na brak dostępności, używa go niewielu fotografów, dlatego też raczej nie rzuca się w oczy gdy jest przewieszony przez ramię i niesiony jak zwykła torba. Ot, po prostu idzie chłopak z czarną torbą na ramieniu.
Newswear na ulicy
To był 11.11.2014 jak dobrze sobie przypominam, pożyczyłem od @Roberta kamizelkę fotograficzną na marsz prezydencki i marsz niepodległości. Zakochałem się od pierwszego założenia, była prosta, funkcjonalna z odpowiednią ilością sakw mieszczących moje podstawowe obiektywy reporterskie. Jedynym minusem- Robert ma model niższą, był brak miejsca na schowanie aparatu z obiektywem, jednak dostęp do obiektywów to bajka. Nie wiele myśląc, zaraz po oddaniu kamizelki, zamówiłem własną.
Moja kamizelka mieści: 5D mark III z podpiętym 50/1.4 w jednej sakwie (albo 1DX bez obiektywu), w drugiej mam miejsce na 70-200/2.8 IS z tulipanem, a w dwóch skrajnych 17-40/4 i 35/1.4, natomiast lampę błyskową przypinam sobie do szelek.
[vc_row][vc_column width=’1/4′][/vc_column][vc_column width=’1/4′]
[/vc_column][vc_column width=’1/4′]
[/vc_column][vc_column width=’1/4′]
[/vc_column][/vc_row]
Gdybym miał opisać te kamizelkę jednym słowem, z pewnością bez chwili zastanowienia odparłbym: WYGODA. Kamizelka bardzo dobrze układa się na ciele, nie boli ramie, nie bolą plecy czy kręgosłup i ręce, dopiero po kilkunastu godzinach zaczynają delikatnie boleć nogi. Dlaczego nogi? Cały ciężar nie spoczywa na plecach czy ramionach, tylko na barkach i za całe to zło w dobru, odpowiedzialny jest pas biodrowy. Ponad 10-cio godzinny dzień obsługi targów motoryzacyjnych- zero zmęczenia.
Gdy chodzę po mieście, przemieszczam się między zleceniami, mam ją przewieszoną przez prawe ramie. Podróżuję z nią jak ze zwykłą torbą, jednak wtedy dostęp do obiektywów jest nieco utrudniony. Muszę tu wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy szczególnie dla osób które w sposób pedantyczny obchodzą się ze swoim sprzętem- dekielki na tubusach i filtry uv na soczewkach. Nie kupujcie tej kamizelki. Ta kamizelka jest głównie dla nas- zawodowych fotoreporterów. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że sprzęt się zużywa, obiektywy mamy poobcierane, a aparaty poobijane ze wszystkich stron. Newswear jest wykonany z niesamowicie mocnego materiału, ale jest to cienki materiał i nie chroni zbyt dobrze aparatu przed uderzeniami.
Pomimo wszystkich plusów jakie wypisałem, newswear nie jest torbą idealną. Jak każda ma swoje minusy. Pomimo tego, że w zeszłym roku obskoczyłem z nią kilka ślubów, w tym roku już jej nie zabiorę ze sobą do kościoła. Stwierdziłem, że za bardzo rzucam się w oczy i dziwacznie wyglądam w takiej kamizelce. To nie pasuje do wnętrza kościoła. Minusem mało znaczącym dla mnie- ale wymienianym dla zachowania obiektywności tego tekstu, jest brak zabezpieczenia przed uderzeniami sprzętu, oraz brudzące się rzepy- które trzeba co jakiś czas wyczyścić. Trzeci i ostatni minus- osoba ubrana w newswear rzuca się w oczy i to bardzo- wygląda jak ochroniarz albo zamachowiec w pasie szachida.
Koszt Newswear Men Digital po imporcie z USA to- 715zł (z uwzględnieniem kursu 3,9 i vat 23%)
Jaką torbę fotograficzną wybrać? Jaka torba fotograficzna? Torba fotograficzna czy plecak? Torba fotograficzna Która torba fotograficzna najlepsza? Jaki plecak fotograficzny?
0 komentarzy