Dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego

16 mar 2018FOTOGRAF ŚLUBNY

Wyjątkowy dzień za kilka miesięcy, a Ty nie wiesz jakie dokumenty do ślubu kościelnego należy przygotować? Sprawdź czego potrzebujesz!

Osoby które mnie znają, dobrze wiedzą, że z wykształcenia jestem magistrem teologii. Tak, tak, dobrze czytacie, nie fotografem, ale teologiem, który ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pięć lat studiów dało mi sporą dawkę wiedzy i dzięki temu, jako pełnoprawny teolog dzielę się często tą wiedzą z parami młodymi. Zatem, wszytko co znajdziecie niżej jest zgodne z Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Zastanawiacie się jakie dokumenty do ślubu kościelnego musicie uzyskać? Dzisiaj napiszę Wam co-nie-co na temat całej papierologii związanej z zawarciem sakramentu małżeństwa, a jest tego sporo!  Wszystkie sprawy z dokumentacją kościelną wykonacie minimum 3 miesiące przed dniem ślubu, natomiast zaświadczenie z USC jest ważne 6 miesięcy.

 

Dokumenty do ślubu kościelnego – dla osób zawierających sakrament małżeństwa pierwszy raz!

 

Metryka chrztu świętego

Zapytajcie rodziców lub rodziców chrzestnych w której parafii byliście chrzczeni, udajcie się tam osobiście lub wyślijcie kogoś z bliskich- czasami parafie zgadzają się wydać wypis innej osobie z rodziny niż zainteresowana. Jeżeli parafia w które,j przyjmowaliście sakrament chrztu jest przykładowo w Szczecinie, a Wy bierzecie ślub w Rzeszowie, nie ma konieczności abyście specjalnie jechali do Szczecina, wystarczy, że stawicie się w kancelarii ze świadkiem, który potwierdzi, że mieliście chrzest. Może być to Wasza mama, tata, chrzestny lub chrzestna, lub kogoś z rodziny obecny tamtego dnia. Niektóre parafie wysyłają również listownie tego typu wypisy, radzę skontaktować się telefonicznie z odległą parafią i skonsultować jak jest u nich. 

Świadectwo przyjęcia sakramentu bierzmowania

Adnotacja o sakramencie bierzmowania powinna być wpisana w metrykę chrztu, chyba, że bierzmowanie odbywało się w innej parafii i takiego wpisu nie ma. Niemniej jednak jeżeli nie macie bierzmowania zupełnie się tym nie martwcie, sakrament bierzmowania równie dobrze możecie przyjąć w dniu ślubu, tuż przed zawarciem sakramentu małżeństwa. Co prawda można również przyjąć sakrament bierzmowania po zawarciu sakramentu małżeństwa, ale jest to w zasadzie niepraktykowane. Dlaczego sakrament bierzmowania jest tak ważny? Ponieważ jest to poniekąd potwierdzeniem Waszej dojrzałości duchowej, a jednocześnie drugim sakramentem inicjacji chrześcijańskiej. 

Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa

uzyskacie je w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na taką wizytę musicie udać się we dwoje, wraz z dowodami osobistymi. Przy okienku Pani zapyta Was o to, jakie nazwisko, kto będzie nosił po ślubie, jakie nazwisko w przyszłości będą nosić ewentualne dzieci. Wiadomość o gotowym do odebrania zaświadczeniu otrzymacie smsem- odbioru może dokonać jedno z Was.

Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego

(patrz świadectwo katechizacji) W Warszawie super kursy organizują o.Dominikanie- kurs trwa 10 tygodni, podczas których odbywa się 10 spotkań. Jeżeli zależy Wam na czasie i chcecie zrobić przygotowania szybko i bezboleśnie, to jest wiele miejsc w Polsce prowadzących weekendowe kursy.

Dowody osobiste

Oczywista oczywistość, której opisywać nie trzeba, jednak pamiętajcie aby zabrać je ze sobą!

Świadectwo wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych

Aby zawrzeć sakrament małżeństwa, należy w parafiach stałego oraz tymczasowego miejsca zamieszkania (tak mówi Kodeks Prawa Kanonicznego, jednak zazwyczaj zapowiedzi ogłasza się w rodzinnych parafiach, w których jesteście dobrze znani), złożyć prośbę o zapowiedzi przedślubne. Jest to publiczne ogłoszenie zamiaru zawarcia sakramentu małżeństwa, zapowiedzi muszą być ogłoszone dwukrotnie, a także wywieszone na tablicy ogłoszeń. Jeżeli w czasie, w którym były wygłaszane zapowiedzi nikt nie zgłosi przeszkód do zawarcia przez Was małżeństwa, udajecie się do parafii i otrzymujecie karteczkę z pieczęcią i podpisem, że zapowiedzi zostały wygłoszone i nikt z parafian nie zgłaszał zastrzeżeń co do Was. 

Ostatnie świadectwo katechizacji ze szkoły średniej

Jeżeli ukończyliście katechizację w szkole średniej i były podczas niej omawiane zagadnienia związane z małżeństwem, a także otrzymaliście specjalną, dodatkową karteczkę (którą ja zagubiłem) świadczącą o tym, że jesteście przygotowani do założenia rodziny, możecie zostać zwolnieni z kursu przedmałżeńskiego. Niemniej jednak raczej się tego nie praktykuje i księża wysyłają na kurs przedmałżeński.

Zaświadczenie o odbyciu rozmów w poradni życia rodzinnego

Często podczas kursów weekendowych poradnia życia rodzinnego jest w trakcie dwudniowego kursu.

dane osobowe dwóch świadków

Imiona, nazwiska, adres zamieszkania oraz rodzaj wyznawanej wiary. Świadkowie nie muszą być osobami wierzącymi, a także nie muszą być katolikami. Również ważna informacją jest, że świadkowie mogą być jednej płci: mężczyzna i mężczyzna lub kobieta i kobieta. W naszej tradycji przyjęło się jednak, że Panna Młoda ma świadkową, a Pan Młody świadka.

 

*DODATKOWE dokumenty do ślubu kościelnego:

Orzeczenie sądu kościelnego

przedstawiają osoby, które były w sakramentalnym związku małżeńskim, jednak sąd kościelny stwierdził nieważność takiego związku. 

Pismo z wyrokiem rozwodowym

przedstawiają osoby które są po rozwodzie cywilnym, jednak nigdy nie zawierały sakramentalnego związku małżeńskiego (chyba, że mają orzeczenie wymienione wyżej)

Pisemna zgoda rodziców lub Sądu Opiekuńczego i Rodzinnego

tyczy się tylko i wyłącznie osób niepełnoletnich chcących zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Takie osoby myszą również prosić o zezwolenie ordynariusza miejsca na asystowanie przy zawieraniu małżeństwa przez osobę niepełnoletnią. Kim jest ordynariusz miejsca? Jest to potoczne określenie biskupa diecezjalnego, jednak jest również szersze rozwinięcie definicji tego określenia, ale o tym poczytacie TUTAJ.

Akt zgonu małżonka/małżonki

przedstawiają wdowy/wdowcy, chcący kolejny raz zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Taki dokument uzyskacie u proboszcza parafii w której odbywał się pogrzeb katolicki. 

Świadectwo ślubu cywilnego

Jeżeli ktoś stwierdził, że chce dwa śluby- cywilny i kościelny, musi dostarczyć do kościoła w kórej odbędzie się uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa świadectwo ślubu cywilnego.

Protokół kanoniczny i  spowiedź przedślubna

Składacie dokumenty i ksiądz w kancelarii przeprowadza z wami rozmowę, podczas której zadaje różne pytania. Podczas rozmowy spisuje on tzw. protokół kanoniczny, celem ustalenia następujących rzeczy:

 • Tożsamość nupturientów;
 • Ich stan wolny;
 • Ich pełną dobrowolność – z wykluczeniem jakiejkolwiek formy przymusu;
 • Czy nie ukrywają czegoś przed sobą, co mogłoby w przyszłości poważnie zakłócić wspólnotę ich małżeńskiego życia;
 • Czy nie zachodzi między nimi przeszkoda rozrywająca;
 • Czy strony nie stawiają jakiegoś warunku;
 • Czy mają właściwą świadomość, iż zawierają małżeństwo nierozerwalne, wyłączne i sakramentalne.

W kancelarii parafialnej otrzymacie również karteczki do spowiedzi. Tylko od was zależy czy spowiedź odbędziecie raz, czy może dwa razy przed ślubem i tutaj każdy sam musi się zastanowić. dokumenty do ślubu kościelnego

Akt ślubu

Wychodząc z założenia, że bierzecie ślub konkordatowy- ślub cywilny i kościelny za jednym zamachem, musicie podpisać dokumenty, które parafia wysyła następnie do Urzędu Stanu Cywilnego, poświadczając tym samym, że według polskiego prawa wstąpiliście w związek małżeński.

Wiele osób pyta się mnie: – Łukasz co z podpisami? Kiedy je składamy? Niestety nie potrafię jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Spotkałem się z kilkoma rozwiązaniami:

 1. Podpisy złożone w przeddzień ślubu
 2. Podpisy złożone w dniu ślubu przed Mszą Świętą.
 3. Podpisy złożone w dniu ślubu w trakcie Mszy Świętej.
 4. Podpisy złożone w dniu ślubu po Mszy Świętej.

Decyzja dotycząca tego kiedy podpisujecie „papiery państwowe” zazwyczaj podejmuje proboszcz. dokumenty do ślubu kościelnego

To wszystko, teraz pozostaje Wam tylko udzielić sobie ślubu i żyć długo i szczęśliwie… Wszystkiego dobrego i powodzenia!

Łukasz Kłosiński

Cześć! Witam Cię drogi czytelniku na na moim blogu. Wszystkie teksty które tu przeczytasz poświęcone są mojej pracy- która z kolei jest częścią mojego życia. Jako profesjonalny fotograf postaram się przybliżyć Ci moje codzienne zmagania, przygody, doświadczenia! Enjoy!

4 komentarze

 1. Michał Piasta

  Bardzo ciekawy wpis. Nie spodziewałem się, że znajdę informacje o dokumentach do ślubu na forum fotograficznym. Tym lepiej, bo fotografia to moja pasja. Fajnie, że potrafisz się realizować również pisząc.

  Odpowiedz
 2. Kamerzysta na Wesele

  Świetny artykuł, bardzo przydatny dla przyszłych par młodych! Sami kilka lat temu mieliśmy zawirowanie głowy z załatwianiem wszystkich formalności.

  Odpowiedz
 3. Marysia

  Mam pytanie odnośnie wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych – czy jeśli z narzeczonym jesteśmy z tej samej parafii każde z nas będzie musiało oddzielnie złożyć prośbę o zapowiedzi przedślubne i będą one ogłoszone 4 razy czy w takim przypadku wystarczy jedna prośba o zapowiedzi?

  Odpowiedz
  • Łukasz Kłosiński

   Jeżeli jesteście z tej samej parafii wystarczy 1 prośba o zapowiedzi. Tak było w naszym przypadku- byliśmy z jednej parafii i składaliśmy wspólnie prośbę o zapowiedzi.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *